Ciekawostki technologiczne

Zarządzanie kluczami kryptograficznymi – co powinieneś wiedzieć?

0
Kłódka na klawiaturze – zarządzanie kluczami kryptograficznymi jako koncepcja.

Zarządzanie kluczami kryptograficznymi to proces ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem i wykorzystaniem poprzez zapewnienie, że tylko uprawnione osoby mają dostęp do danych. Wiedza na temat zarządzania kluczami może pomóc w ochronie poufnych informacji i uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do systemu. Jednak nie wszyscy użytkownicy komputerów są w stanie nauczyć się, jak dokładnie i skutecznie zarządzać kluczami. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Co to jest zarządzanie kluczami kryptograficznymi?

Zarządzanie kluczami kryptograficznymi to proces ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem i wykorzystaniem poprzez zapewnienie, że tylko uprawnione osoby mają dostęp do danych. Osiąga się to poprzez stosowanie unikalnych tokenów dostępu (UAT), które są cyfrowymi certyfikatami używanymi do przyznawania dostępu do systemów danych. Certyfikaty cyfrowe wykorzystują infrastrukturę klucza publicznego (PKI) do podpisywania danych i zapewniają gwarancje autentyczności oraz integralności danych. 

Zaawansowane rozwiązanie do zarządzania kluczami zapewnia użytkownikom scentralizowane certyfikaty cyfrowe, które służą do zarządzania ich dostępem do danych. Są one rozprowadzane partiami, co upraszcza i ułatwia użytkownikom żądanie dostępu do ich danych. Chociaż scentralizowane rozwiązanie jest potrzebne, aby zapewnić granularność potrzebną do zarządzania kluczami, większość organizacji nadal decyduje się na zastosowanie podejścia zdecentralizowanego.

Dlaczego potrzebujesz zarządzania kluczami kryptograficznymi?

Możliwość bezpiecznego przechowywania wrażliwych danych. Zazwyczaj dane są przechowywane w centrum danych lub w magazynie na miejscu. Zdolność do bezpiecznego zarządzania danymi jest kluczowym czynnikiem w ochronie wrażliwych informacji. Jednym z najważniejszych wymagań dla każdej firmy w celu zapewnienia integralności i bezpieczeństwa danych jest pełna widoczność ich systemów danych. Można to osiągnąć poprzez utrzymywanie rejestrów zarządzania kluczami i kontroli dostępu (KAR) u podstaw każdej sieci centrum danych. 

Podczas gdy zdecentralizowane zarządzanie kluczami może być osiągnięte poprzez wykorzystanie magazynów poza siedzibą firmy, często może być trudne lub niemożliwe znalezienie informacji, które wymagają zmiany. W wielu organizacjach KAR jest najważniejszym źródłem informacji o ryzyku związanym z danymi. Jego utrzymanie może łatwo stać się kosztowną propozycją, zwłaszcza w organizacji o niewielkich przychodach generowanych przez Zarządzanie kluczami może również pomóc w zapobieganiu naruszeniom danych. 

Najlepsze praktyki w zarządzaniu kluczami kryptograficznymi

  • Ograniczaj hasła. Hasła powinny być ograniczone, mieć co najmniej 50 znaków (w tym spacje) i nie zawierać znaków specjalnych. 
  • Hasła powinny być przyjazne dla użytkownika. Hasła powinny być przyjazne dla użytkownika, zawierać łatwe do zapamiętania symbole, litery i cyfry oraz być łatwe do zapamiętania przez człowieka.

Telefon szyfrujący – co to jest i jak działa?

Previous article

Czym charakteryzują się bezpieczne telefony i jak wybrać ten właściwy?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *