Urządzenia mobilne

Telefon szyfrujący – co to jest i jak działa?

0
Telefon szyfrujący wyświetla informację, że system bezpieczeństwa został włączony.

Szyfrowanie to sztuka i nauka tajnej komunikacji pomiędzy dwoma stronami bez ujawniania ich tożsamości. Stosujemy ją szeroko w aplikacjach biznesowych oraz finansowych, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do wrażliwych danych lub wiadomości od jednej osoby do drugiej bez możliwości śledzenia jej źródła. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie interesuje Cię telefon szyfrujący. Sprawdźmy, jak działa takie urządzenie.

Co to jest telefon szyfrujący?

Kiedy używasz telefonu szyfrującego, koduje on wiadomość lub element danych jako „klucz szyfrujący” i tworzy „łańcuch kluczy” par kluczy publicznych i prywatnych. Klucz prywatny nie może być śledzony wstecz do osoby, która wysłała dane, ale klucz publiczny jest nadal dostępny dla wszystkich podłączonych urządzeń.

Jak działa telefon szyfrujący?

Telefon szyfrujący działa jak każdy inny rodzaj komunikacji – jedna osoba wysyła drugiej wiadomość, plik, lub klucz szyfrujący. Ten klucz szyfrujący, którym mogą być dowolne słowa, litery, liczby lub symbole, jest wysyłany jako „wiadomość” do atakującego. Po wysłaniu wiadomości, atakujący wydobywa dane i dzieli się nimi z resztą sieci. Dane mogą być przepuszczane przez różne sieci, ale klucz pozostanie istotny i widoczny w każdej z nich w komunikatorze. Tak właśnie działa szyfrowanie: Dane są szyfrowane, a następnie przekazywane do kolejnego etapu. Jeśli jednak dane są przesyłane przez internet, protokół internetowy, znany jako protokół szyfrowania, również siedzi na wiadomości jako „klucz”. Innymi słowy, protokół szyfrowania mapuje dane do wirtualnego świata internetu.

Jakie są zalety i wady telefonu szyfrującego?

Telefon szyfrujący ma potencjał generowania ogromnych korzyści dla przemysłu. Może powstrzymać ataki skierowane na konkretne branże i wrażliwe typy danych, takie jak dane finansowe, rządowe i medyczne. Może również powstrzymać ataki w internecie. Chociaż szyfrowanie działa jak urok, jeśli chodzi o ochronę danych, nie chroni Twojej tożsamości. Nie wiesz, kto napisał tekst w Twojej wiadomości i w jaki sposób przeszedł przez drzwi garażowe lub firewall Twojej sieci. Nie możesz być pewien, kto ma dostęp do Twojego konta e-mail i informacji o Twojej karcie kredytowej, ani do bezpieczeństwa Twoich danych osobowych, takich jak dokumentacja zdrowotna i informacje finansowe. 

Ochrona telefonu przed hakerami i wirusami – co powinieneś wiedzieć?

Previous article

Zarządzanie kluczami kryptograficznymi – co powinieneś wiedzieć?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *