Ciekawostki technologiczne

Co to są roboty humanoidalne i czym się charakteryzują?

0
Roboty humanoidalne pracują na laptopach. Koncepcja przyszłości.

Zasadniczo są to maszyny, które zostały zbudowane w celu replikacji ludzkich cech i właściwości. Stanowią one fascynujące połączenie sztucznej inteligencji, mechaniki/elektroniki i oprogramowania w celu stworzenia robota o cechach podobnych do ludzkich. W tym artykule dowiemy się, czym są roboty humanoidalne, dlaczego są tak przydatne i poznamy kilka przykładów. Czytaj dalej!

Czym są roboty humanoidalne?

Stanowią one fascynujące połączenie sztucznej inteligencji, mechaniki, elektroniki i oprogramowania, dzięki któremu powstaje robot o cechach zbliżonych do ludzkich. Istnieją od wczesnych lat 1900, ale ostatnio przeżywają renesans dzięki postępowi w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Jakie zastosowania mają roboty humanoidalne?

Jak wspomniano, roboty humanoidalne istnieją prawie tak długo, jak nauka i technologia, która za nimi stoi. W związku z tym były one wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Obecnie są spotykane w takich branżach jak produkcja, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo i badania.

Roboty humanoidalne są szczególnie przydatne w środowiskach, w których warunki są niebezpieczne lub niedostępne dla ludzi. Często są one wykorzystywane w sytuacjach, w których istnieje ryzyko narażenia na ekstremalne temperatury, chemikalia lub promieniowanie.

Przede wszystkim są również niezwykle przydatne w sytuacjach, w których kluczowa jest precyzja, np. w procedurach medycznych, gdzie najmniejsze niedopasowanie może mieć poważne konsekwencje. Pomagają zmniejszyć ryzyko błędu ludzkiego i zwiększyć dokładność w takich środowiskach.

Jak zaawansowane są dziś roboty podobne do człowieka?

Dzisiejsze roboty humanoidalne są bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek wcześniej dzięki kombinacji czynników. Po pierwsze, postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oznaczają, że roboty można obecnie zaprogramować tak, aby zachowywały się bardziej autonomicznie. Ponadto, postępy w dziedzinie robotyki, systemów sterowania i materiałoznawstwa oznaczają, że roboty humanoidalne mogą być budowane bardziej efektywnie. 

Od lat 90. XX wieku roboty humanoidalne są napędzane przez hydraulikę i pneumatykę. Są to zasadniczo gazy pod ciśnieniem, które zasilają ruchome części wewnątrz robota. Jednak ostatnio postęp w dziedzinie silników elektrycznych, baterii i możliwości przechowywania energii sprawił, że dzisiejsze roboty są często zasilane przez systemy elektryczne. Oznacza to, że są one mniej energochłonne i mogą być zaprogramowane tak, aby były bardziej wydajne i precyzyjne.

Jaka będzie przyszłość robotów humanoidalnych?

Przyszłość robotów humanoidalnych jest niezwykle ekscytująca. Tak samo trudno jest przewidzieć, jak będą się one rozwijać i zmieniać w ciągu najbliższych dekad. Jedno jest jednak pewne, a mianowicie to, że przyszłość robotyki przyniesie więcej postępów w dziedzinie AI i uczenia maszynowego. 

Roboty coraz częściej wdrażają sieci neuronowe i algorytmy głębokiego uczenia się, aby uczyć się i adaptować w trakcie pracy. Ponadto, ponieważ moc komputerów staje się coraz bardziej wydajna, będziemy świadkami zwiększonej miniaturyzacji. Pozwoli to na stworzenie mniejszych i potężniejszych robotów humanoidalnych. W dłuższej perspektywie, roboty humanoidalne będą w stanie replikować coraz więcej funkcji człowieka.

Jak działa czytnik linii papilarnych w ekranie?

Previous article

Jaki powinien być komputer dla ucznia?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *