Ciekawostki technologiczne

Co to blockchain i na czym polega?

0
Biały napis "Blockchain Technology" na tle niebieskiej sieci cyfrowych sygnałów.

Co by było, gdybyś mógł wysłać pieniądze do każdego, z dowolnego miejsca na świecie, niemal natychmiast, bez pośredników i wysokich opłat? Brzmi świetnie, prawda? Technologia blockchain umożliwia bezpieczne i sprawne rejestrowanie transakcji dowolnego rodzaju. Jest to cyfrowa księga, która zapisuje transakcje w sposób trwały i niezmienny. 

Blockchain składa się z jednostek zwanych „blokami”, które są połączone sekwencyjnie poprzez łańcuch – stąd nazwa. Przyjrzyjmy się dogłębnie, czym dokładnie jest, jakie są jego zastosowania i jak może pomóc przedsiębiorstwom.

Co to jest blockchain?

Blockchain to zdigitalizowana, zdecentralizowana i rozproszona baza danych, która służy do śledzenia aktywów lub transakcji, która jest otwarta dla wszystkich. Każda transakcja jest zapisywana publicznie, co oznacza, że informacje może zobaczyć każdy.

Transakcje są dodawane do bazy danych w porządku chronologicznym, a każdy blok na łańcuchu ma unikalny identyfikator. Bloki są połączone ze sobą oraz są zabezpieczone przez algorytmy, które działają na komputerach na całym świecie. Ta zdecentralizowana jednostka jest tym, co czyni blockchain tak bezpiecznym.

Jak działa technologia blockchain?

Załóżmy, że masz produkt, który chcesz sprzedać swoim klientom. Jesteś właścicielem firmy opartej na blockchainie, więc sprzedajesz go za bitcoiny. Odbywa się to za pośrednictwem bezpiecznej, zdecentralizowanej sieci, która jest dostępna dla Twoich klientów za pośrednictwem ich komputerów lub smartfonów.

Twoi potencjalni nabywcy wysyłają bitcoiny na wygenerowany adres. Po przesłaniu kryptowalut nie można anulować transakcji. Całość jest zapisywana w publicznej księdze, która jest współdzieloną bazą danych. Każdy może zobaczyć historię przesyłanych kryptowalut, ale nikt nie może jej zmienić. Zdecentralizowany charakter tej bazy danych oznacza, że nie ma centralnego serwera, na którym te informacje mogłyby zostać zmienione. Informacje są weryfikowane przez tysiące komputerów, które są podłączone właśnie do tej sieci.

Gdzie i jak wykorzystywana jest technologia blockchain?

Technologia blockchain jest wykorzystywana w kilku branżach. Sektor publiczny wykorzystuje ją do śledzenia własności lub aktywów. Informacje te mogą być przeglądane przez wszystkich, bez problemu można zobaczyć historię transakcji danego składnika aktywów od samego początku.

Sektor finansowy również wykorzystuje ją do śledzenia transakcji. Używa się go, aby wysłać pieniądze do innej osoby, a następnie zostanie to zweryfikowane przez sieć. 

Blockchain znajduje swoje zastosowanie w opiece zdrowotnej. Na przykład używa się go do przechowywania dokumentacji i udostępniania jej dostawcom usług medycznych

Jak wygląda programowanie w technologii blockchain?

Programowanie odbywa się w kilku etapach. Najpierw trzeba napisać aplikację, która będzie wykorzystywana do obsługi technologii. Następnie trzeba go stworzyć. Później następuje cały etap programowania aplikacji.

Jakie języki są używane do programowania blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana sieć, więc używa się języka programowania, który pozwala na stworzenie zdecentralizowanej aplikacji. Najpopularniejsze języki to – JavaScript, Java, C++, Python i Go.

Jaka jest przyszłość technologii blockchain?

Ponieważ blockchain jest bezpieczny i wydajny, więc w przyszłości popularność tej technologii z pewnością wzrośnie. Właśnie ta technologia będzie wykorzystywana w różnych branżach, w tym w rolnictwie, żegludze i opiece zdrowotnej. Sektor finansowy również wykorzysta ten system, aby transakcje były szybsze i bezpieczniejsze.

Co to jest i jak działa eSIM w telefonie?

Previous article

Jak złożyć komputer gamingowy do 1000 złotych?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *