Komputery i konsole

Jaki wentylator do komputera kupić?

0
Jaki wentylator do komputera kupić? Ma zdjęciu czarny wentylator podłączony do płyty z elementami elektronicznymi.

Kiedy korzystasz z komputera, z pewnością możesz zauważyć, że wzrasta temperatura podzespołów. Zdarza się, że podczas dużych obciążeń wentylatory głośno pracują. Jest to normalne, wszystkie komputery mają zaprogramowane zapobieganie wysokiej temperaturze poprzez zwiększenie obrotów wentylatora. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, aby skutecznie schłodzić komputer!

Jak wybrać wentylator do komputera?

Jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając wentylator do komputera. Pierwszą z nich jest przepływ powietrza, który mierzy się w stopach sześciennych na minutę (CFM). Im wyższy CFM, tym większy przepływ powietrza. Warto również sprawdzić poziom hałasu, mierzy się go w decybelach (dB) oraz pobór mocy. Najlepsze wentylatory komputerowe do chłodzenia będą miały wysoki CFM i niski dB, dzięki czemu uzyskasz dużą ilość powietrza przy niewielkim hałasie. 

Kolejną rzeczą, którą powinieneś sprawdzić, jest typ połączenia. Wentylatory komputerowe są zwykle dostarczane z 4-pinowym lub 3-pinowym typem kabla. Jeśli masz starszy komputer, będziesz potrzebował 3-pinowej złączki. Nowsze komputery są wyposażone w 4-pinowy typ połączenia. Istnieją również wentylatory na  USB, które działają bez żadnego dodatkowego okablowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora komputerowego?

Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

  • Przepływ – im większy przepływ powietrza, tym więcej ciepłego powietrza wentylator może wyrzucić na zewnątrz. Jest to ważne, gdy chcemy schłodzić komputer.
  • Poziom hałasu – mniej decybeli oznacza mniejszy hałas, który powoduje dyskomfort.
  • Pobór mocy  – jest to szczególnie ważny czynnik w przypadku zastosowania wentylatora na płycie głównej lub przy wysokiej klasy karcie graficznej. 
  • Materiały – wysokiej jakości produkty użyte do wyprodukowania wentylatora pozwolą na dłuższą żywotność i wydajniejszą pracę.
  • Marka – renomowana firma zazwyczaj oferuje do sprzedaży wentylatory, które wytrzymają naprawdę długo i spełnią swoje zadanie.

W jakiej cenie kupić wentylator do komputera?

Zazwyczaj im wyższa cena, tym wyższa jakość. Jednak nie zawsze tak jest. Możesz znaleźć wysokiej jakości wentylatory, które nie kosztują zbyt dużo, jednak trzeba poświecić trochę czasu na szukanie. Sprawdź opinie online danego sprzedawcy i recenzje produktów, aby zobaczyć, co użytkownicy sądzą o produkcie. Upewnij się również, że kupujesz z renomowanego źródła. 

Istnieje wiele tanich części komputerowych, które można kupić online. Tak więc, jeśli chcesz tylko zastąpić wentylator, to kupisz go za cenę, około 90 zł.

Jak podłączyć wentylator do komputera?

Jeśli masz starszy komputer, który nie ma wbudowanego żadnego wentylatora, to musisz zaopatrzyć się we wtyczkę 3 pin i podłączyć go do płyty głównej. Najlepiej kupić złączkę 4 pin, pasuje ona do nowszych modeli. 

Możesz również użyć wentylatora ze złączem USB, jeśli dla pewności chcesz zwiększyć przepływ powietrza w obudowie. 

Czym są sterowniki PLC i jakie mają zastosowanie w inżynierii?

Previous article

Kiedy warto kupić wytrzymały telefon z pancerną obudową?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *