Ciekawostki technologiczne

Jak szerokie jest zastosowanie komputerów w przemyśle?

0
Przykładowe zastosowanie komputerów w przemyśle. Zestaw komputerowy wspomaga kontrolę linii produkcyjnej.

W miarę jak rewolucja cyfrowa rozwija swoje skrzydła, rola komputerów w przemyśle stała się jeszcze ważniejsza. Komputeryzacja umożliwia przedsiębiorstwom bardziej efektywne działanie i ułatwia pracownikom wykonywanie codziennych zadań. Od usprawnienia zarządzania łańcuchem dostaw do automatyzacji procesów produkcyjnych, komputery mogą być wykorzystywane na wiele sposobów w niemal każdym sektorze przemysłu. 

Przygotowaliśmy ten artykuł, aby dać Ci szeroki przegląd tego, jak komputery są wykorzystywane w przemyśle, a także kilka przykładów z życia. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Jakie są konkretne zastosowania komputerów w przemyśle?

Komputeryzacja przyniosła przemysłowi ogromne korzyści, nic więc dziwnego, że została szeroko wdrożona. Na całym świecie komputery są wykorzystywane niemal w każdej branży – wyjątkiem jest tylko kilka dziedzin, takich jak rolnictwo, gdzie nie mają, aż takiego zastosowania.

Zapewniają również ważne usługi dla operacji i konserwacji, w tym konserwacji predykcyjnej. Są one również szeroko stosowane w wielu innych obszarach, w których dane muszą być gromadzone, przetwarzane i analizowane.

Jak wyglądają komputery przemysłowe?

Komputery przemysłowe to niekoniecznie nieporęczne komputery stacjonarne, do których jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni. Są one zaprojektowane tak, aby były kompaktowe i energooszczędne, więc mogą być umieszczone w miejscach, w których są aktualnie potrzebne. Często są połączone do sieci, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność. Komputery przemysłowe zazwyczaj należą do jednej z pięciu kategorii: 

  • Serwerowych – Znajduje się on w pobliżu krawędzi sieci i zbiera dane z tych urządzeń
  • Brzegowych – przeznaczony jest do łączenia się z urządzeniami przemysłowymi i czujnikami
  • Stacjonarnych – przeznaczony jest do wykonywania takich zadań jak analiza danych, przeprowadzanie symulacji i modelowanie 
  • Przenośnych – używa się go w terenie i służy do wykonywania takich zadań jak gromadzenie danych, monitorowanie i sterowanie działaniami.

Jak wydajne są komputery przemysłowe?

Głównym założeniem jest wydajność. Na przykład komputery przemysłowe często są pozbawione wentylatorów, aby zmniejszyć hałas i wibracje, które mogą być problemem w środowiskach produkcyjnych. Są one również zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki, takie jak ekstremalne temperatury, wibracje, kurz i woda.

Mogą również posiadać konfiguracje redundantne, aby zmaksymalizować czas pracy. Oznacza to, że jeśli jedna część systemu ulegnie awarii, inna zajmie jej miejsce. Są bardzo wydajne, co jest jednym z powodów, dla których są one tak szeroko stosowane w sektorze produkcyjnym. 

Rewolucja cyfrowa trwa, ponieważ coraz więcej branż ulega cyfryzacji. Wykorzystanie komputerów w przemyśle prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej w przyszłości, wraz z gromadzeniem i analizowaniem większej ilości danych oraz automatyzacją większej ilości systemów.

Kiedy warto kupić wytrzymały telefon z pancerną obudową?

Previous article

Ile kosztuje komputer stacjonarny i co wpływa na jego cenę?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *