Ciekawostki technologiczne

Jak rozwinęły się roboty przemysłowe w XXI wieku?

0
Cztery roboty przemysłowe współpracują na hali produkcyjnej na jednym stanowisku.

Powszechne przyjęcie robotów przemysłowych w produkcji było kluczowym czynnikiem gwałtownego wzrostu automatyzacji i cyfrowych fabryk. Zapotrzebowanie na nowe, opłacalne rozwiązania, które można zintegrować z istniejącymi procesami produkcyjnymi, przepływami pracy i sprzętem, rośnie, zwłaszcza w przypadku producentów, którzy zmagają się z rosnącą presją ze strony nowych konkurentów rynkowych.

Czym są roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe to programowalne urządzenia elektromechaniczne przeznaczone do automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych w fabrykach, magazynach i innych obiektach przemysłowych. Zazwyczaj są one sterowane przez komputer i są w stanie wykonywać precyzyjne ruchy. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, od małych ramion po ciężkie maszyny z wieloma uchwytami.

Są w stanie pracować w ekstremalnych temperaturach, charakteryzują się niezawodnością powyżej 99%, mają niskie koszty utrzymania i są energooszczędne. Są kluczowym elementem tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, której celem jest przekształcenie produkcji poprzez połączenie świata rzeczywistego z technologiami cyfrowymi, w tym AI, 5G, Internetu rzeczy (IoT), AR/VR i blockchain.

Wyposażone są w czujniki, kamery i komputer pokładowy, które pozwalają im „widzieć” otoczenie i pracować autonomicznie bez udziału człowieka. Oznacza to, że mogą pracować 24/7 i nie wymagają przerw, co pozwala im produkować wydajniej niż człowiek. Ponadto nie popełniają błędów, są konsekwentne i precyzyjne oraz mają możliwość szybkiej zmiany zaprogramowanych ustawień.

Do czego służą roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe są szeroko stosowane w przemyśle produkcyjnym do zadań takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja oraz pobieranie i umieszczanie części i materiałów. W logistyce są one wykorzystywane w magazynach do pakowania, kompletowania zamówień oraz sortowania/wysyłania towarów. W opiece zdrowotnej roboty są wykorzystywane do operacji, endoskopii i dozowania leków.

Automatyzacja, którą umożliwiają roboty przemysłowe, jest kluczowym czynnikiem zwiększającym wydajność, redukującym koszty oraz poprawiającym jakość i spójność produktów i usług, przy jednoczesnej poprawie warunków pracy i ochronie środowiska.

Kiedy pojawiły się pierwsze roboty przemysłowe?

Pierwszy robot przemysłowy o nazwie “ramię manipulacyjne” został opracowany w latach 50. przez George’a Devola i Josepha Englebergera, których zainspirowała automatyzacja i przemysł ciężki, jakie widzieli podczas wojny. Byli oni wynalazcami pierwszego programowalnego, elektromechanicznego urządzenia przeznaczonego do automatyzacji procesów produkcyjnych.

Pierwszy robot przemysłowy został zainstalowany na linii montażowej samochodów General Motors w 1961 roku. Był to pierwszy przypadek wykorzystania korzyści płynących z automatyzacji, takich jak redukcja kosztów produkcji, w procesie produkcyjnym. Poza przemysłem został zainstalowany w szpitalu w Michigan w 1971 roku, gdzie jego zadaniem było podnoszenie pacjentów.

W jakich branżach wykorzystuje się roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe są wykorzystywane w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, spożywczym, opiece zdrowotnej, logistyce i wielu innych. W motoryzacji roboty są wykorzystywane do spawania, montażu i testowania.

W przemyśle lotniczym i kosmicznym są wykorzystywane do spawania,, montażu, testowania i dozowania płynów. W żywności i napojach są stosowane w przemyśle przetwórstwa spożywczego i pakowania. W opiece zdrowotnej są stosowane w przemyśle farmaceutycznym, biotechnologicznym, biologicznym i krwi, a także w szpitalach do operacji i endoskopii. W logistyce i dystrybucji są wykorzystywane do pakowania, kompletowania zamówień i sortowania/wysyłania towarów.

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Previous article

Czym jest i do czego służy .NET Framework?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *