Ciekawostki technologiczne

Historia telewizora – jak powstał i rozwijał się przez lata?

0
Historia telewizora miała swój początek wiele lat temu. Pierwsze urządzenia wyglądały jak pudła, co widać na zdjęciu salonu w stylu vintage.

Wynalezienie telewizji było jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych, technologicznych i społecznych XX wieku. Telewizja przeszła długą drogę od czasu jej pierwszej emisji w latach dwudziestych, a teraz miliardy ludzi na całym świecie posiadają telewizory.

Mimo że historia jest stosunkowo krótka, to z pewnością zawiera wiele interesujących faktów o tym, jak dotarliśmy do tego miejsca. Ten artykuł przedstawia historię telewizji od jej wynalezienia, aż do czasów dzisiejszych. Jesteś ciekawy? Zapraszam do lektury!

Kiedy powstał pierwszy telewizor?

Pierwszy telewizor został opracowany w 1884 roku przez szkockiego wynalazcę, Williama Crooksa. Urządzenie to było przykładem tego, co obecnie nazywamy kineskopem. Była to 30-calowa drewniana obudowa z parabolicznym lustrem, lampą wyładowczą i spiralnym ekranem pokrytym fosforem. Chociaż telewizor był w stanie produkować bardzo prymitywne obrazy i wideo, to jednak był to najwcześniejszy przykład, działającego urządzenia. 

Pierwszej udanej próby przesłania obrazu w postaci impulsów elektrycznych dokonał niemiecki wynalazca Paul Nipkow w 1884 roku. Wykorzystał on obracającą się tarczę z otworami do skanowania obrazu z fotografii i przekształcania go w impulsy elektryczne. Pozostawało tylko znaleźć sposób na wyświetlenie tych impulsów z powrotem jako obrazów. Dokonał tego szkocki wynalazca John Logie Baird w latach dwudziestych XX wieku.

Jakie były etapy historii telewizji?

Rozwój telewizji przeszedł przez kilka etapów:

  1. Wczesne eksperymenty – opracowanie różnych aparatów służących do elektronicznego nadawania i odbierania obrazów. W połowie XIX wieku James Maxwell odkrył pojęcie fal elektromagnetycznych, które są podstawowymi elementami nadawania i odbioru sygnałów telewizyjnych. 
  2. Eksperymenty z telewizją kolorową – pod koniec lat 30. XX wieku pojawiły się pierwsze próby opracowania telewizji kolorowej, a następnie w latach 40. pierwsze eksperymentalne audycje. 
  3. Testowanie modeli komercyjnych – gdy idea telewizji komercyjnej zaczęła nabierać kształtów, producenci w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii zaczęli testować swoje modele komercyjne.
  4. Nadawanie telewizji – w latach 40. XX wieku w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii powstały komercyjne stacje telewizyjne.
  5. Telewizja jako główna forma rozrywki – począwszy od lat 50. telewizja stała się główną formą rozrywki, szczególnie w USA i Wielkiej Brytanii. 
  6. Rozwój telewizji czarno-białej i kolorowej – w latach 40. i 50. XX wieku nastąpił rozwój telewizji czarno-białej i kolorowej, a pierwsza emisja telewizji kolorowej miała miejsce w Wielkiej Brytanii w 1951 roku. 
  7. Rozwój gigantycznych ekranów kolorowych – gigantyczne ekrany kolorowe powstały pod koniec lat 50. XX wieku, a pierwsze komercyjne audycje kolorowe miały miejsce na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. 
  8. Pojawienie się telewizji stereofonicznej – pojawienie się telewizji stereofonicznej pod koniec lat 60. było najważniejszym rozwojem w historii telewizji.
  9. Nowe osiągnięcia w zakresie telewizji cyfrowej – pod koniec lat 70. i na początku lat 80. nastąpiło kilka ważnych osiągnięć w zakresie telewizji cyfrowej. 
  10. Rozwój telewizji HDTV – w latach 90. nastąpił rozwój telewizji HDTV, po którym od połowy lat 2000 wprowadzono telewizję 3D.

Jak telewizor zmienił świat?

Wynalezienie telewizji było jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych, technologicznych i społecznych. Telewizja przeszła długą drogę od czasu, gdy została po raz pierwszy nadana w latach 20. XX wieku, a obecnie miliardy ludzi na całym świecie posiadają telewizory. Odegrała ona znaczącą rolę w niemal każdym aspekcie naszego życia. Wpłynęła na sposób myślenia, życia, pracy, zabawy i zakupów. Miała również znaczący wpływ na sposób, w jaki postrzegamy świat, jak jesteśmy informowani oraz jak prowadzimy dyplomację i wojnę.

Fakt, że ludzie na całym świecie mogą zobaczyć, co dzieje się w czasie rzeczywistym, zmienił nasze rozumienie geografii i bieżących wydarzeń. I dało duży impuls dyplomacji i prowadzeniu wojny – zainspirowało nawet sformułowanie „zdobywanie serc i umysłów”.

Jaka przyszłość czeka telewizory?

Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy w historii telewizji jest to, że zawsze ewoluowała. Od pierwszych prymitywnych obrazów produkowanych przez kineskop (CRT) do pojawienia się Internetu i telewizji 3D, historia telewizji była świadkiem wielu ekscytujących zmian.

Patrząc w przyszłość, można przypuszczać, że telewizory staną się jeszcze bardziej zintegrowane z naszym życiem. Będą wykorzystywane do dostarczania informacji, edukacji, rozrywki i wielu innych usług. Jest prawdopodobne, że będą również wykorzystywane do monitorowania naszego zdrowia i środowiska.

System operacyjny iOS – jakie ma wady i zalety?

Previous article

Temperatura procesora – podstawowe informacje i porady

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *