Ciekawostki technologiczne

Czym są sterowniki PLC i jakie mają zastosowanie w inżynierii?

0
Nowoczesne sterowniki PLC na białym tle.

Programowalne sterowniki logiczne to specjalistyczne urządzenia mikroprocesorowe, które mogą monitorować i kontrolować proces przemysłowy. Są one wykorzystywane w branżach takich jak produkcja, gaz ziemny, czy też ropa naftowa. Zrozumienie działania jest ważne dla każdego, kto chce pracować w dziedzinie inżynierii lub robotyki.

Sterownik logiczny znany również jest jako specjalny mikrokomputer z czujnikami, wejścia, wyjścia, pamięcią, algorytmami i innymi funkcjami niezbędnymi do wszystkich gałęzi przemysłu. 

Co to jest PLC?

Programowalny sterownik logiczny (PLC) to komputer, który jest wyspecjalizowany do sterowania procesami przemysłowymi. Może on monitorować czujniki, wysyłać instrukcje do urządzeń i podejmować decyzje na podstawie zaprogramowanych instrukcji i danych otrzymanych z czujników.

PLC to komputer, który jest zaprogramowany do sterowania procesami przemysłowymi. Dobrze nadają się do automatyzacji procesów produkcyjnych, wytwarzania energii elektrycznej, wytwarzania energii jądrowej i innych branż, które generują niebezpieczne warunki wymagające tworzenia systemów bezpieczeństwa w razie awarii.

Jak wygląda budowa sterownika PLC?

Sterowniki PLC występują w wielu różnych rozmiarach i konfiguracjach. Jednak większość składa się z kilku podstawowych części, które są połączone ze sobą za pomocą przewodów lub okablowania. Na zewnątrz obudowy znajduje się zasilacz, połączenia wejścia/wyjścia, panel operacyjny i procesor. Wewnątrz obudowy możemy znaleźć procesor, pamięć, programowalne układy logiczne i inne obwody.

Jak działa sterownik PLC?

Sterownik jest zaprogramowany za pomocą zestawu instrukcji. Kiedy czujniki wykrywają zmiany w procesie, wysyłają sygnał. Następnie dany układ wykonuje swój zestaw instrukcji, aby zarządzać procesem przemysłowym. W tym przykładzie, jeśli PLC jest podłączony do licznika gazu ziemnego, jeśli nastąpi odejście od normy przepływu, szybko dostajemy o tym informacje i podejmowane są odpowiednie kroki, które zostały zaprogramowane. 

Gdzie stosuje się sterowniki PLC?

Zazwyczaj znajdują zastosowanie do monitorowania przepływu gazu ziemnego przez rurociąg lub zarządzania urządzeniami takimi jak zawory, które regulują przepływ gazu. Wykorzystuje się je obserwowania ważnych cech energii elektrycznej, takich jak napięcie, prąd i obciążenie.

Jak odnajdują się seniorzy w Internecie?

Previous article

Jaki wentylator do komputera kupić?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *