Ciekawostki technologiczne

Czym jest technologia 5G i jak działa?‍

0
Jasny napis technologia 5G widoczny z kosmosu nad powierzchnią Ziemi. Koncept wprowadzania nowej technologii.

5G to skrót od technologii bezprzewodowej piątej generacji. Być może słyszałeś już wcześniej o 4G LTE i innych standardach internetu mobilnego, ale czym jest 5G? To najnowszy standard połączeń sieci komórkowych, który właśnie zaczął być wdrażany. Podczas gdy 4G poprawiło prędkość i niezawodność sieci 3G. Piąta generacja sprawi, że korzystanie z internetu bezprzewodowego będzie jeszcze bardziej komfortowe. 

Czym jest technologia 5G?

Technologia 5G działa na wyższej częstotliwości. Zobrazujmy to na przykładzie, sieci 4G działają w sub-gigahercowym zakresie częstotliwości (w ramach pasma częstotliwości 4G od 700 MHz do około 3,8 GHz), natomiast sieci 5G wykorzystują częstotliwości od około 30 GHz do 300 GHz. Jest to tak zwane widmo „fal milimetrowych” (mmW). Istnieje również inna ważna różnica między wprowadzaną technologią (5G) a starszą (4G). Sieci 4G wykorzystują kable światłowodowe do łączenia sieci operatorów komórkowych z internetem. Aktualnie w Wielkiej Brytanii prowadzone są światłowody wspierania usług 4G, jednak mają one w przyszłości transferować też technologię piątej generacji. 

Jak działa technologia 5G?

Wysoka częstotliwość sieci 5G umożliwia oferowanie znacznie większych prędkości przesyłu danych, niż można to osiągnąć w przypadku istniejących sieci 4G. Oczekuje się, że sieci piątej generacji będą działać z prędkością do kilkudziesięciu gigabitów na sekundę (Gbps), podczas gdy obecnie wdrażane są sieci 4G o maksymalnej prędkości około 1 Gbps. Podobnie jak technologia 4G, sieci 5G będą miały możliwość świadczenia wysokiej jakości rozmów, a także szybkiego przesyłania danych.

Oczekuje się jednak, że sieci 5G będą również wykorzystywać ulepszone funkcje, zwiększona pojemność sieci, masywne MIMO (multiple input and multiple output) oraz technologia beamforming, w celu zapewnienia lepszego poziomu pod względem spójności i niezawodności. Wykorzystanie nowych pasm „widma” dla sieci 5G pozwoli również na ogromny wzrost pojemności sieci, co pozwoli na oferowanie szybkiego transferu danych dużej liczbie użytkowników w tym samym czasie.

Jak szybka jest technologia 5G?

Rodzaje prędkości danych, które mają zapewnić sieci 5G, były wcześniej uważane za możliwe jedynie w przypadku sieci światłowodowych. W rzeczywistości 5G swoją prędkość zaskakuje do tego stopnia, że operatorzy będą mogli oferować usługi mobilnego Internetu o gigabitowej prędkości.

Oczekuje się, że takie sieci będą w stanie zapewnić prędkość pobierania danych na poziomie nawet 10 Gb/s. Będzie to możliwe dzięki temu, że sieci 5G będzie wykorzystywać niezwykle wysokie częstotliwości, które nie spotykają na swojej drodze żadnych utrudnień, jak w przypadku starszych technologii. Dzięki temu sieci będą mogły lepiej wykorzystać dostępne spektrum częstotliwości i zapewnić znacznie większe prędkości przesyłu danych.

Ile wynosi moc nadajnika 5G?

Jedną z rzeczy, która martwi ludzi, gdy słyszą o 5G, jest to, że moc nadajników będzie znacznie większa niż w przypadku 4G. Moc, która jest potrzebna do przesłania danych przez nadajnik, jest mierzona w dBm (decybelach na miliwat). Maksymalna moc, jaką może transmitować nadajnik 4G to 50dBm, ale w przypadku sieci 5G maksymalna moc to około 20dBm. Oznacza to, że siła sygnału 5G będzie jedną dziesiątą mocy sygnału 4G. Nadal jednak moc nadajnika 5G będzie znacznie przewyższać moc typowych nadajników telefonów komórkowych i routerów WiFi.

Jak rozwinięta jest sieć 5G w Europie?

Chociaż sieć 5G jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju. Niektórzy z operatorów już wykorzystują pasma nowoczesnej technologii, jednak nie są one tak szybkie, jak mają być docelowo. Unia Europejska planuje zainwestować setki milionów euro w badania i rozwój sieci 5G, mając na celu uczynienie Europy globalnym liderem w zakresie sieci internetowych.

5G – technologia przyszłości?

Chociaż oczekuje się, że sieci 5G zapewnią znacznie większe prędkości transmisji danych niż obecne sieci 4G, należy pamiętać, że “piątka” jest nadal we wczesnej fazie rozwoju. Prawdopodobnie minie kilka lat, zanim sieci 5G będą dostępne w każdym kraju w Europie. Gdy najnowsza technologia zostanie w pełni rozwinięta i wdrożona, być może będzie możliwe korzystanie z jeszcze szybszych technologii mobilnego Internetu.

Następna generacja sieci mobilnych, wstępnie nazwana 6G, może być dostępna dopiero około 2030 roku. Rozwój i wdrażanie nowych standardów i technologii sieci mobilnych to niekończący się proces. Tak więc, choć oczekuje się, że sieci 5G zapewnią szybsze usługi mobilnego Internetu niż obecne sieci 4G, to można się również spodziewać, że w przyszłości zastąpią je szybsze sieci mobilne.

W rzeczywistości niektórzy eksperci uważają, że sieci 5G będą stanowić jeszcze większy skok w funkcjonalności sieci mobilnych niż przejście z sieci 2G do sieci 3G. Chociaż nie wiemy dokładnie, jak będą wyglądały sieci piątej generacji.

Jaki modem GSM wybrać?

Previous article

Jak przebiega składanie komputera krok po kroku?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *