Komputery i konsole

Czym jest i do czego służy .NET Framework?

0

.NET Framework to zestaw bibliotek, które mogą być używane do tworzenia i wykonywania programów w różnych językach. Został on stworzony przez firmę Microsoft do użytku z kilkoma własnymi aplikacjami, ale jest również dostępny do pobrania za darmo dla użytkowników, którzy chcą tworzyć programy w tym środowisku. 

Co to jest Microsoft .NET Framework?

Biblioteki składają się z API (interfejsów programowania aplikacji), które służą do uzyskiwania dostępu do funkcji, obiektów i innych bibliotek kodu w ramach programu. .NET Framework ma wiele zalet dla programistów, w tym dostęp do metod i funkcji kodowania wysokiego poziomu, łatwość korzystania z funkcjonalności, jak i niezawodność.

Jakie jest zastosowanie Microsoft .NET Framework?

Głównym zastosowaniem Microsoft .NET jest tworzenie programów i aplikacji, które są kompatybilne z różnymi platformami i urządzeniami. Kod programu utworzony w frameworku jest kompilowany do języka pośredniego zwanego Common Intermediate Language (CIL). Kod ten może być następnie wykonany poprzez przetłumaczenie go na język maszynowy dla danej platformy.

W .NET Framework stosowane są różne języki, w tym C# i Visual Basic .NET. Został zaprojektowany jako wieloplatformowy i używa się go systemem Windows, macOS, Linux i różnymi mobilnymi systemami operacyjnymi. 

Dla użytkowników dostępna jest możliwość tworzenia własnych bibliotek i interfejsów API, z których mogą korzystać inni programiści, budując własne ramy, które można zintegrować z .NET Framework. Microsoft wydał również podzbiór .NET Framework dla innych platform, w tym macOS i Linux.

Jakie są wersje Microsoft .NET Framework?

Poniżej znajdują się wersje Microsoft .NET Framework:

  • .NET Framework 1.0 – Pierwsza wersja frameworka wydana w 2002 roku.
  • .NET Framework 1.1– W tej wersji dodano drobne poprawki bezpieczeństwa i obsługę debugowania. Została wydana w 2002 roku.
  • .NET Framework 2.0 – Ta wersja została wydana w 2003 roku i dodała wsparcie dla urządzeń mobilnych.
  • .NET Framework 3.0 – W tej wersji dodano znaczące ulepszenia do runtime i maszyny wirtualnej,  Windows Service otrzymało wsparcie, Parallel Dataflow i lepiej zintegrowano ASP.NET.
  • .NET Framework 3.5 – Ta wersja została wydana w 2007 roku i zawierała nową wersję ASP.NET oraz Visual Studio IDE.
  • .NET Framework 4.0 – 2010 roku powstała wersja 4.0 i zawierała znaczne ulepszenia ASP.NET MVC i WCF, a także nowy model programowania asynchronicznego.
  • .NET Framework 4.5 – wydany w 2012 roku i zawierała nowe funkcje tworzenia aplikacji Windows Store oraz nowy model rozszerzalności.
  • .NET Framework 4.6 – wersja została wydana w 2015 roku i zawierała nowe funkcje tworzenia aplikacji internetowych, nowe funkcje językowe oraz wsparcie dla Open Web Interface for Runtimes.
  • .NET Framework 4.7 –  właśnie ta wersja ujrzała światło dzienne w 2017 roku i zawierała nowe funkcje do tworzenia aplikacji internetowych.

Gdzie można pobrać Microsoft .NET Framework?

Microsoft .NET Framework można pobrać z witryny Microsoft Download Center lub Visual Studio. Dodatkowo jest opcja pobrania prekompilowanych bibliotek, jeśli zajmujesz się pisaniem kodu, który używa .NET Framework. Po zakończeniu pobierania możesz zainstalować program na komputerze, postępując zgodnie z instrukcjami na stronie pobierania. Możesz również zainstalować .NET Framework jako część Visual Studio. 

Jak rozwinęły się roboty przemysłowe w XXI wieku?

Previous article

Jak działa czytnik linii papilarnych w ekranie?

Next article

You may also like

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *